kino/lokalnie/wszystkie wpisy/wystawy

Podróż przez Uniwersum Ruchomych Obrazów. O wystawie Janusza Musiała

Sosnowieckie Centrum Sztuki – Zamek Sielecki prezentowało ostatnio wystawę Janusza Musiała „U.R.O. aka Uniwersum Ruchomych Obrazów (1895-2015)”. Rozwinięcie tytułowego skrótu nasuwa na myśl skojarzenia z podróżą, co znalazło wyraz w ekspozycji, która rzeczywiście przypominała wędrówkę przez rozległy świat obrazów.

Chociaż punktem początkowym był rok 1895 (przywołany w podtytule), Janusz Musiał sięgnął dalej – do okresu poprzedzającego konstrukcję kinematografu. Wejście na wystawę zaaranżowane zostało jako gra światła i cienia na białej płaszczyźnie materiału przypominającej ekran. Kolejne kroki prowadziły do sali z portretami sylwetowymi, praksinoskopem, projektorami, a także przetworzonymi przez artystę wizerunkami wynalazców, konstruktorów i filmowców. Janusz Musiał wszedł tutaj w rolę archeologa mediów, który przygląda się rozmaitym zjawiskom istotnym dla początków ruchomych obrazów. Trop archeologiczny zauważyć można też w instalacjach wykorzystujących różne nośniki obrazu.

Namysł nad technologią łączy się tutaj z pytaniem o kulturowy wymiar kina kształtującego indywidualną i zbiorową pamięć, dla której istotne są nie tylko same filmy, ale też portrety gwiazd, fotosy czy plakaty. Janusz Musiał zaproponował oryginalną, autorską formułę opartą na strategiach zawłaszczenia, przetworzenia i remiksu. Artysta oświetla wybrane problemy i w intrygujący sposób przemieszcza je w nowe konteksty. Czasami to, co doskonale znajome zyskuje nieoczekiwany kształt i zmusza odbiorcę do refleksji.

„U.R.O. aka Uniwersum Ruchomych Obrazów (1895-2015)”. Wyystawa prac Janusza Musiała, Sosnowieckie Centrum Sztuki – Zamek Sielecki (2017). Więcej informacji o wystawie na stronie Sosnowieckiego Centrum Sztuki. A poniżej moje zdjęcia.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s